Parası olan vadeliye yatırıyor! Dev bankadan dikkat çeken TL analizi

İktidar, faiz politikasından çark etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan defalarca faiz indirimini savunsa da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek söz dinlemedi.

Şimşek, AKP’li Nureddin Nebati’den görevi devralırken ‘rasyonel zemine’ döneceklerini söyleyip partisini ekonomi politikalarını yerin dibine soktu.

Faiz artırımı başlayınca da yurttaş, parasını bankada değerlendirmeye başladı. Vadeli hesapların cazibesi nedeniyle araç ve konut satışları bile azaldı.

Bu gelişmeler Londra merkezli dünya devi banka HSBC’nin de dikkatini çekti. Haziran enflasyonunun ardından Türkiye raporu çıkaran banka, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 43.5 yaptığını hatırlatıp, “Enflasyon beklentilerinde olası aşağı yönlü revizyonla birlikte ileriye dönük reel faizlerin yükselmesi ve liranın cazibesinin daha da artması muhtemel” dedi.

Bloomberg HT’nin haberine göre; Türk lirasının pozitif seyreceğini söyleyen HSCB raporunun sonuç kısmında da şu ifadelere yer verdi:

“Haziran ayında olduğu gibi aylık enflasyonda ılımlı artış gelecek aylarda da sürerse reel faiz dinamikleri de iyileşmeye devam edecek. Yılın ikinci yarısında politika yapıcılar Dolar/TL ’nin stabil seyretmesinden yana da olsa da lira reel anamda daha ılımlı biçimde değerlenebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir